ماهی زبیدی حلوا سیاه یکی از گران قیمت ترین انواع ماهیان جنوب است که در بازار به صورت محدود و در فصول خاصی از سال عرضه می شود. توزیع مستقیم این ماهی در مراکز دیگر کشور به جز استان های جنوبی با چالش هایی همراه است که افزایش قیمت آن را به دنبال دارد. در این مقاله ضمن پرداختن به معرفی کامل ماهی زبیدی، چگونگی سفارش عمده آن از صیادان محلی را آنالیز می کنیم.

توزیع مستقیم ماهی زبیدی حلوا سیاه

مشخصات ظاهری ماهی زبیدی حلوا سیاه

مشخصات ظاهری ماهی زبیدی حلوا سیاه در خلیج عمان و دریای خزر گونه های مختلفی از ماهیان زندگی می کنند که صید برخی از آنها به علت برخی ملاحظات محیط زیستی به صورت محدود و در ماه های خاصی از سال صورت می گیرد. یکی از این ماهیان حلوا سفید است که در زبان محلی جنوبی به آن زبیدی یا زبیده می گویند. زبیدی در لغت به معنی برتر است و به علت کیفیت بالای گوشت این ماهی، به این نام شهرت دارد.

آشنایی با مشخصات ظاهری ماهی زبیدی بزرگ و تشخیص آن از دیگر گونه های ماهی که شباهت زیادی با آن دارند، اهمیت دارد. شکل بدن این ماهی کاملاً پهن است و رنگ پولک های آن سفید است. در قسمت زیر شکم رنگ فلس های این ماهی به ویژه در گونه های بزرگ تر خاکستری روشن است.

باله و دم ماهی زبیدی حالتی نوک تیز دارد و به راحتی از برخی گونه های دیگر مانند ماهی پروانه ای قابل تشخیص می باشد. نکته مهم اینکه فلس یا پولک ماهی زبیدی بسیار نرم بوده و با دست کشیدن بر روی آنها، به راحتی جدا می شود. از این طریق نیز می توانید این ماهی را تشخیص دهید.

آشنایی با ماهی زبیدی حلوا سیاه

آشنایی با ماهی زبیدی حلوا سیاه عده زیادی ماهی زبیدی موجود در سواحل ایران را با ماهی حلوا سفید عمان اشتباه می گیرند. نکته مهم اینکه د کنار باله های ماهی حلوای عمان رگه هایی تیره رنگ وجود دارد که در گونه ماهی زبیدی دیده نمی شود. ماهی زبیدی حلوا سفید، گوشت کاملاً سفید رنگ و لذیذی داشته، به همین علت نیز در بین مردمان جنوب محبوبیت خاصی برای تهیه غذاهای محلی مانند ماهی شکم پر دارد.

یکی دیگر از مشخصات ماهی زبیدی درجه یک وجود خار یا تیغ های بسیار ریز و نرمی است که سبب شده خوردن آن چندان سخت نباشد. اگر در تمیز کردن ماهی حرفه ای باشید، به راحتی می توانید تیغه ها را همراه با ستون فقرات ماهی جدا کرده و هنگام طبخ و خوردن از این بابت نگرانی نداشته باشید.

صید این نوع ماهی از اواخر شهریور ماه آغاز می شود و تا آذر ماه هر سال ادامه دارد. دلیل محدودیت در فصل صید، تخم گذاری و تولید مثل این ماهیان در فصل بهار و همچنین کاهش تعداد آنها طی سالهای اخیر است. بنابراین در صورت صید ماهی زبیدی در فصول دیگر، جریمه های سنگین از سوی اداره شیلات برای صیادان در نظر گرفته می شود.

وزن یک ماهی زبید کاملاً بالغ و سالم بین 1.5 تا 2.5 کیلو گرم متغیر است و طول آن بین 15 تا 35 سانتی متر است. بنابراین اگر ماهیانی با اندازه و وزن بزرگتر تحت عنوان حلوا سفید دریای عمان به شما عرضه شد، مطمئن باشید که ماهی پروانه است، چرا که شباهت زیادی به زبیدی دارد و به راحتی قابل تشخیص نیست.

ارزش غذایی این ماهی به قدری زیاد است که به عنوان یکی از گران قیمت ترین ماهیان دریای جنوب شناخته می شود. البته هر چقدر که ماهی را تازه و با صید روز تهیه کنید، رنگ گوشت آن سفیدتر و طعم لذیذتری خواهد داشت.

خواص ماهی برای رشد بدن

خواص ماهی برای رشد بدن مصرف گوشت ماهی خواص و فواید بی نظیری برای بدن و تقویت سلول ها دارد. همانطور که می دانید در گوشت انواع آبزیان حاوی مقادیر قابل توجه ای امگا 3 است که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مفید و موثر می باشد.

انواع ماهی جنوب دارای ویتامین D هستند. نقش این ویتامین در تراکم استخوان ها و جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی نظیر پوکی استخوان اثبات شده است. بنابراین گنجاندن گوشت ماهی در سبد غذایی قابلیت تامین این ویتامین و عدم ابتلا به بیماری های مفصلی و استخوانی را به همراه دارد.

جلوگیری از تحلیل رفتن سلول های خاکستری مغز به علت وجود پروتئین های مفید در گوشت ماهی یکی از مهمترین خواص آن به شمار می آید. افراد در سنین جوانی و میانسالی با مصرف مداوم ماهی می توانند از ابتلا به بیماری های مزمن مانند آلزایمر در سنین پیری اجتناب کنند.

خواص گوشت ماهی برای رشد جنین و زنان باردار بسیار زیاد است. غذاهای دریایی و گوشت ماهی افزایش رشد جنین و جلوگیری از ابتلا به بیماری های ژنتیکی را به حداقل می رساند. نکته مهم اینکه زنان باردار باید از خوردن خوراک و غذاهایی مانند سوشی که با گوشت ماهی خام تهیه می شوند، خودداری کنند.

وجود مواد معدنی مانند پتاس و منیزیم در بافت گوشت ماهی سبب بهبود عملکرد عصب مرکزی بدن می شود. به همین علت مصرف این نوع گوشت ها برای درمان افسردگی و جلوگیری از ابتلا به تنش های عصبی ناشی از کارهای سخت و طاقت فرسا مفید می باشد.

صادرات ماهی زبیدی حلوا سیاه

صادرات ماهی زبیدی حلوا سیاه صادرات ماهی زبیدی مرغوب و درجه یک به کشورهای مختلفی صورت می گیرد. با این حال کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس یکی از بزرگترین خریداران گوشت انواع آبزیان به ویژه ماهی و میگو صید شده ایران هستند. تامین بهترین نوع ماهی زبیدی و بسته بندی صحیح آن با هدف حفظ کیفیت اولیه گوشت ماهی اهمیت زیادی در صادرات دارد.

برای صادرات ماهی زبیدی حلوا سیاه علاوه بر انتخاب ماهی درجه یک، شیوه های صادراتی و انتخاب بهترین مسیر ارسال ماهی به بازارهای هدف اهمیت قابل توجه ای در موفقیت برندهای فعال در این حوزه دارد. تامین ماهی از صیادان یا فروشندگان محلی و حذف واسطه ها به معنی کاهش قیمت نهایی و افزایش حاشیه سود برای فعالین بازار است.

با توجه به محدودیت صید ماهی زبیدی، شناخت فروشندگان و امکان سفارش مستقیم نقش بسزایی در تامین این محصولات با درجه کیفی ممتاز دارد. برای این منظور امروزه علاوه بر شیوه های سنتی، راهکارهای آنلاین و مدرن نیز برای سفارشات عمده مورد استقبال خریداران عمده قرار گرفته است.

فروشندگان این مرکز به عنوان بزرگترین تامین کنندگان ماهی زبیدی جنوب برای ثبت سفارشات صادراتی و تامین بهترین ارقام این ماهی جهت صادرات و عرضه به بازار کلان شهرهای داخلی، آماده همکاری با خریداران عمده و فعالین در این حوزه می باشند.

2 دیدگاه

  • سلام خسته نباشید . خدا قوت .. اخ جون ،، ماهی زبیدی، چه خوب من این ماهی قبلا خوردم ، خیلی مفید وخوش مزه است ، خصوصا وقت کبا ب اش میکنید .. خیلی خوش مزه است ، کیلو چند بفروشید؟

  • ویتامین B12 موجود در این ماهی برای سیستم عصبی انسان بسیار مفید است. همچنین میزان قابل توجهی از ید در ماهی حلوا سفید برای درمان و جلوگیری بیماری های غدد تیروئید، بینایی و داشتن موهایی سالم موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *