ماهی زبیدی خلیج فارس همان ماهی حلوا سفید است که در آب های گرمسیری خلیج فارس زیست می کند. زبیده، ژبیده، پستو، یپتو از دیگر اسامی این ماهی در گویش های محلی جنوبی می باشد. زبیدی از واژه عربی زبده به معنای برگزیده گرفته شده است. دلیل این نام گذاری کیفیت بالای ماهی زبیدی یا همان ماهی حلوا سفید است. در این مطلب می خواهیم به توزیع کنندگان مستقیم این ماهی ممتاز بپردازیم.

توزیع مستقیم ماهی زبیدی خلیج فارس

نکاتی مهم برای منجمد کردن ماهی

نکاتی مهم برای منجمد کردن ماهی ماهی تازه کیفیت و خواص بیشتری دارد. اما عدم دسترسی راحت به دریا، ساکنان استان های مرکزی ایران را ناچار به خرید عمده و منجمد نمودن ماهی ها نموده است. منجمد کردن ماهی به دو روش صنعتی و خانگی صورت می گیرد. چون منجمد کردن به روش صنعتی به طور اصولی تر و با فناوری های ویژه صورت می گیرد ماندگاری ماهی یخ زده نسبت به روش خانگی بیشتر است.

با این حال ماهی منجمد را می توان تا شش ماه پس از تاریخ تولید آن که روی بسته بندی درجذشده است ور فریزر نگهداری نمود. ماهی های تازه در یخچال های فریزر خانگی تا سه ماه کیفیت خود را حفظ می نماید.

پس از خرید ماهی تازه ابتدا باید آن را تمیز کرد، پولک و دم و باله ها را جدا نمود و پس از شستشو آن را به قطعات مناسب با هر وعده تقسیم بندی کرد. در پایان آن را در کیسه فریز قرار داده و درون یخچال فریزر بگذاریم. بسته های ماهی هر یک بهتر است جداگانه در فریزر قرار گیرد و از روی هم قرار دادن آن ها خودداری شود چرا که در غیر این صورت عمل انجماد به خوبی صورت نمی گیرد و لایه های درونی ماهی کاملأ یخ نمی بندد.

از فریز کردن ماهی قبل از تمیز کردن و شستن آن، باید پرهیز نمود چرا که این کار زمینه برای رشد بیشتر میکروب و باکتری های مضر را فراهم آورده به خصوص پس از یخ زدایی.

ماهی فریز شده در یخچال های خانگی حداکثر تا سه ماه فاسد شدن ماهی را به تعویق می اندازد و بهتر است در این مدت مصرف گردد.

یخ زدایی نیز باید به شیوه صحیح صورت گیرد تا باعث رشد بیشتر باکتری و میکروب نگردد. از قرار دادن ماهی در آب گرم و حرارت پرهیز شود. بهترین راه این است که ماهی منجمد را در یخچال قرار داده تا کم کم آب شود.

عوامل موثر بر قیمت ماهی زبیدی اعلا

عوامل موثر بر قیمت ماهی زبیدی اعلا قیمت ماهی زبیدی به دلیل کیفیت بالای آن بسیار گران است. از عوامل طبیعی موثر بر قیمت ماهی زبیدی اعلا، وزن ماهی می باشد که معمولاً یک ماهی حلوا سفید بالغ تا سه کیلوگرم وزن دارد. هر چه وزن بیشتر باشد قیمت نیز بیشتر می شود. صید روز بودن نیز بر قیمت، تاثیر می گذارد. ماهی تازه قیمت بیشتری نسبت به ماهی کهنه صید دارد.

هزینه حمل و نقل، نگهداری، سود واسطه و بسته بندی و سردخانه از دیگر عوامل موثر بر قیمت ماهی است. هر چه حلقه واسطه ها بیشتر شود، ماهی با قیمت بیشتری به دست مصرف کننده نهایی می رسد.

میزان صید و میزان تعادل بین عرضه و تقاضای بازار نیز از عوامل تعیین کننده قیمت است. ماهی زبیدی در هر چهار فصل صید می گردد اما اگر عرضه به هر دلیل کم شود قیمت افزایش می یابد.

عرضه کننده انواع ماهی زبیدی خلیج فارس

عرضه کننده انواع ماهی زبیدی خلیج فارس همان طور که گفته شد یکی از عوامل موثر بر قیمت ماهی زبیدی خلیج فارس، حلقه واسطه ها است. هر چه فاصله صیادان و مصرف کنندگان نهایی کمتر شود و ماهی حلوا مستقیم به دست مشحری برسد قیمت مناسب تری خواهد داشت.

عرضه کننده و پخش کننده ماهی با عرضه انواع ماهی زبیدی تازه صید و با کیفیت، شرایط مناسبی را برای خرید فراهم می آورد. به خصوص فروش اینترنتی ماهی توسط عرضه کننده مستقیم و معتبر که امکان دسترسی راحت به انواع ماهی ها را فراهم کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *