ماهی ها از آنجا که در بستر طبیعی دریاها رشد می کنند و از زندگی ماشینی انسانها فاصله دارند؛ در رتبه اول فایده از منظر ارزش غذایی قرار دارند؛ یکی از ماهی های مفیدی که سرشار از پروتئین است و در آب های جنوب کشور یافت می شود. ماهی حلوا سیاه جنوب است. تجربه ی خوردن آن به همه افرادی که به تغذیه سالم اهمیت می دهند توصیه می شود.

توزیع کننده ماهی حلوا سیاه جنوب

سه مزیت استفاده از ماهی سیاه جنوب

سه مزیت استفاده از ماهی سیاه جنوب یکی از منایع تامین پروتئین، در رژیم های غذایی، استفاده از گوشت قرمز و سفید است. گوشت سفید مانند ماهی به واسطه ی داشتن بافتی فاقد چربی زیاد، منابع سالم تری برای تامین پروتئین هستند. در واقع ماهی حلوای سیاه جنوب، یکی از ماهی های آب های جنوب است که مانند سایر ماهی های جنوب، تیغ کمتری نسبت به ماهی های شمال دارد. ماهی حلوا بدون تیغ که خوردن آن بسیار راحت تر از ماهی هایی دارای تیغ دریای شمال است گزینه ی بسیار خوبی برای تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز کودکان و کهنسالان است زیرا ملاحظات مربوط به خطرات خوردن تیغ کمتر می شود و با اطمینان بیشتری می توان از این منبع تغذیه ای مفید استفاده کرد. این مزیت ماهی سیاه جنوب یاعث می شود که از خواص آن محروم نشوید. خواص این ماهی از نظر مواد مغذی از قرار زیر است:

 • این ماهی سرشار از امگا 3 و اسیدهای چرب مفید است.
 • ماهی حلوای سیاه، منبع بسیار خوبی برای تامین بخشی از ویتامین D مورد نیاز بدن است. ویتامین D یکی از مواد ضد التهاب بسیار عالی است که به سلامت عمومی بدن و تقویت سیستم ایمنی کمک شایانی می کند.
 • یکی از مواد مفید موجود در گوشت ماهی حلوای سیاه ویتامین B12 است که تاثیر بسیاری خوبی بر سلامت سیستم عصبی دارد؛ بنابراین برای کودکان بسیار مفید است.

علاوه بر سه خاصیت ذکر شده ی فوق، ماهی حلوای سیاه، دارای مواد معدنی و ویتامین های دیگری مانند ویتامین A و چربی نسبتا پائینی است که همین امر آن را به ماده ای مناسب برای افراد دارای رژیم غذایی خاص تبدیل کرده است به نحوی که همه متخصصین تغذیه استفاده از ماهی را حداقل یکبار در هفته توصیه کرده اند.

پاک کردن ماهی حلوا سیاه به چه صورت است؟

ماهی حلوا علاوه بر دسته بندی متداول براساس رنگ ظاهری که آنرا به دو دسته ی ماهی حلوای سفید و سیاه تقسیم می کند. انواع دسته بندی های دیگری نیز دارد که عبارتند از:

 • ماهی حلوای خالدار (این ماهی دارای خال هایی روی پوست خود است و همین خال ها وجه تسمیه آن به این نام است.)
 • ماهی حلوای سفید (این ماهی شبیه یک لوزی است و پوستی روشن دارد و گوشت آن بسیار لطیف است.)
 • ماهی حلوای بحرینی (این نوع ماهی حلوا در آبهای ایران یافت نمی شود و نوعی ماهی حلوای وارداتی است.)
 • ماهی حلوای شوریده (ظاهری کشیده دارد و حالت لوزی مانند ماهی حوای سفید و سیاه را ندارد.)
 • ماهی حلوای بوشهری (ماهی حلوای بوشهری جزء انواع داخل کشور است که ظاهری لوزی شکل دارد.)
 • ماهی حلوا صافی (این ماهی به نام ماهی مقوا نیز در بازار عرضه می شود.)

هر کدام از این دسته بندی های صورت گرفته معرف گونه ی خاصی از ماهی حلوا است که همین امر باعث تفاوت هایی در شکل ظاهری ماهی و در نتیجه نحوه استفاده از آن می شود. ابتدایی ترین مرحله از مراحل آماده سازی ماهی برای طبخ، مرحله پاک کردن ماهی است که معمولا به سه شیوه صورت می پذیرد این سه شیوه عبارتند از :

 • فیله کردن: در این حالت پس از خذف باله و سر و دم ، گوشت ماهی از قسمت عرض برش طولی می خورد به نحوی که گوشت از قسمت ستون فقرات جدا می شود و دو فیله مربوط به بخش رویی و زیرین ایجاد می شود. ماهی حلوای سفید بدلیل اینکه از نظر طول کمی کشیده تر از سایر ماهی های حلوا است معمولا به صورت فیله برای پخت آماده می شود.
 • استیک کردن: در این حالت ماهی در طول، به قطعاتی با ضخامت مساوی مانند استیک تقسیم می شود (مشابه برش زدن کالباس) در این روش همه قطعات برش خورده مقطعی از ستون فقرات را دارند.
 • قطعه قطعه کردن: در این روش ماهی پس از حذف سر، دم و باله ها به قطعاتی تقسیم می شود که گاهاً مساوی نیستند و در بعضی ممکن است بخشهایی از استخوان بیشتر و کمتر وجود داشته باشند.
 • اگر ماهی را برای مصارفی مانند سرخ کردن و استفاده در میهمانی ها مدنظر دارید بهتر است از دو شیوه فیله و استیک کردن استفاده کنید زیرا نتیجه نهایی شکیل تر است. اما برای مصارفی مانند خورش قلیه ماهی و ته انداز ماهی، برش هایی به صورت قطعه قطعه می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

برای پاک کردن ماهی قبل از تکه کردن آن بایستی شکم ماهی باز و قسمت های روده آن بیرون آورده شود. پولک آن تمیز و دم آن قطع گردد (البته گاهی برای زیبایی در هنگام سرو دم ماهی را نگاه می دارند) سپس تیغه های باله ی بالایی جدا می شود و در نهایت فیله، قطعه و یا استیک می شود.

ماهی حلوا سیاه سرشار از کلسیم

ماهی حلوا سیاه سرشار از کلسیم در تمامی موجودات زنده ی دارای اسکلت، استخوان ها و ستون فقرات مقدار قابل توجهی کلسیم دارند و ذخیره کلسیم در این بافت ها صورت می پذیرد و همین امر باعث می شود طریقه طبخی که معمولا برای تهیه کنسرو مانند ماهی تن استفاده می شود و در آن استخوان با گوشت ماهی پخته می شود و به صورت کنسرو عرضه می گردد درصد قابل توجهی کلسیم داشته باشد. در شیوه های معمولِ استفاده از ماهی نیز می توان از کلسیم موجود در گوشت ماهی بهره مند شد زیرا ماهی دارای مواد معدنی بسیاری از جمله کلسیم و منیزم است که این ماده معدنی به سلامت استخوان ها و ساختار اسکلتی کمک می کند.

ماهی حلوای سیاه در مقایسه با حلوای سفید دارای استخوان های کلفت تری است که به راحتی از گوشت جدا می شود و مانند تیغ های نازک نوع سفید آن نیست. همین ساختار اسکلتی موجود در ماهی حلوای سیاه نشانگر کلسیم بیشتر موجود در این ماهی در مقایسه با نوع سفید است. آبزیانی مانند میگو و خرچنگ و … این کلسیم را در پوسته ی نسبتا سخت خود دارند اما در ماهی ها کلسیم در ساختار اسکلتی و گوشت آنها وجود دارد.

یکی از الزامات جذب حداکثری کلسیم وجود ویتامین D است که گوشت ماهی بدلیل داشتن این دو ماده در کنار یکدیگر می تواند منبع خوبی برای تامین کلسیم باشد و ویتامین D موجود در گوشت ماهی کمک شایانی به جذب کلسیم موجود در آن می کند فقط باید این نکته در نظر گرفته شود که ویتامین D جزء ویتامین های محلول در چربی است و همراه غذاهایی که میزان چربی مناسبی دارند بهتر و بیشتر جذب می شود. باید به این نکته توجه شود که هر میزان که مصرف کلسیم زیاد هم باشد اما ویتامین D پایین باشد این کلسیم جذب نمی شود.

ماهی حلوا سیاه منبع امگا3

به تازگی، امگا 3 به عنوان یک ماده حیاتی شناخته شده است و ضرورت استفاده از آن در رژیم غذایی برای جلوگیری از اکسیداسیون سلول ها، حفظ سلامت عمومی بدن به خصوص مغز مورد تاکید قرار گرفته است. امگا 3 از دو منبع گیاهی و جانوری بدست می آید که نوع جانوری آن در تخم مرغ و ماهی وجود دارد و نوع گیاهی آن از گیاهانی مانند دانه چیا، دانه کتان بدست می آید.

میزان مورد نیاز امگا 3 از طریق رژیم غذایی تامین نمی شود و نیاز به استفاده از مکمل های امگا 3 وجود دارد. استفاده از مکمل های امگا 3 از نظر قیمت در مقایسه با قیمت ماهی حلوا بالاتر است. بنابراین در صورت عدم وجود امکان برای استفاده از مکمل های امگا 3 بهتر است که از منابع گیاهی و جانوری تا حد امکان استفاده کرد که میزان دریافتی امگا 3 افزایش یابد. زیرا امگا 3 یک نوع اسید چرب ضد التهابی است.

به طوز کلی علیرغم همه فوایدی که برای ماهی حلوا ذکر شد؛ قیمت ماهی حلوا نسبت به بسیاری از انواع ماهی های دیگر مناسب تر و به صرفه تر است توصیه می شود حتما در رژیم غذایی هفتگی خود از این منبع مفید اسیدهای چرب استفاده نمایید.

برخی از علائم کمبود امگا 3 عبارتند از: خشکی پوست، احساس خستگی، افسردگی، اگزما، آرتروز، مو و ناخن شکننده و … افزودن مواد حاوی امگا 3 مانند ماهی می تواند کمک شایان توجهی به برطرف شدن این علائم باشد. نکته قابل توجه برای استفاده از این اسید چرب مفید این است که امگا 3 و امگا 6 باید به حد تعادل و با یکدیگر استفاده شود. امگا 6 در بعضی مواد غذایی مانند گردو، آفتاب گردان و توفو یافت می شود. رژیم غذایی مدیترانه ای که ترکیبی از مشتقات سویا (توفو) و ماهی و موجودات دریایی است از نظر ترکیب اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 رژیم غذایی مناسب و سالمی است که می تواند سلامتی بیشتر را به همراه آورد.

خرید بی واسطه ماهی حلوا سیاه جنوب

خرید بی واسطه ماهی حلوا سیاه جنوب خرید ماهی حلوا، شوریده و بسیاری از ماهیان جنوب اگر بدون واسطه انجام شود می تواند تاثیر زیادی بر قیمت عرضه آنها داشته باشد. فقط لازم است که قبل از خریدِ هر نوع ماهی، یک آشنایی نسبی با انواع ماهی ها، ویژگی ها و خواص آنها پیدا کنید و سپس بدون واسطه از طریق مراکز معتبر اقدام به خرید نمایید.

 • ماهی حلوای جنوب از خانواده گیش ماهیان است و از نظر ظاهری دارای مقطع عرضی فشرده و ارتفاع زیاد است.
 • ماهی شوریده از خانواده شوریده ماهیان و از نظر ظاهری به صورت استوانه ای و دوکی شکل است.
 • ماهی صافی از خانواده صافی ماهیان و دارای بدنی دوکی شکل و استوانه ای است و مشخصه خاص آن پیشانی صاف و باله تیغه دار بالایی آن است.

در هنگاه خرید ماهی ها گاهاً این اتفاق می افتد که یک نوع ماهی به نام های متفاوتی خوانده می شود. مثلا ماهی حلوای سیا جنوب در گویش های محلی سیاهین، تگلم یا حلواوو نامیده می شود. همچنین ماهی شوریده در گویش محلی به نام های مشکو، موش دندان، قرط و … نامیده می شود. برای خریداران ماهی بدون واسطه از صیادان یا بازارهای محلی، یکی از موضوعات گیج کننده نام های محلی این ماهی ها است.

فروش ماهی حلوا سیاه جنوب

ماهی حلوا از جمله ماهیانی است که زیستگاه آن در ایران دریای عمان و خلیج فارس است علاوه بر ایران، این ماهی در سایر آبها مانند اقیانوس هند، خلیج بنگال، دریای سرخ، سواحل استرالیا، اقیانوس آرام ، دریای زرد، دریای شرق و … نیز یافت می شود این وسعت زیستگاه نشان از عمومیت این ماهی در جیره غذایی مردم جهان است و همین موضوع می تواند نشانگر احتمال موفقیت بازار خارجی این ماهی به غیر از بازارهای داخلی است.

با ابتکاراتی در زمینه ی آماده سازی، قطعه و فیله کردن ماهی و بسته بندی مناسب و مطمئن می توان زمینه ی فروش ماهی حلوا را در بازارهای برون مرزی نیز فراهم آورد. شرط جلب اعتماد مشتریان داخلی و خارجی، کیفیت مناسب است.

فروش مواد غذایی تازه و مخصوصا فروش ماهی تازه یکی از دشوارترین زمینه های خرید و فروش است زیرا با سلامت افراد در ارتباط است و جلب رضایت مشتریان منوط به رعایت تمام نکات لازم برای حفظ کیفیت ماهی تازه از زمان صید، آماده سازی تا ارسال برای مشتری است همین امر بر کلیه ی فرایند فروش و هزینه های آن تاثیر گذار است و باعث افزایش قیمت تمام شده می شود.

اما ما تمام تلاش خود را معطوف به این موضوع کرده ایم که از طریق محصولاتی با کیفیت و سالم، سلامتی را برای شما و خانواده شما به ارمغان آوریم. در این مسیر برای دستیابی به هدف والایی که برای خود تبیین و سعی کرده ایم با حذف واسطه ها، هزینه ها را تا حد امکان کاهش داده و در عوض به کیفیت و سلامت محصول ارائه شده بپردازیم تا این ماهی مفید بتواند جای خود را در سفره ایرانی و در میان خانواده های ایرانی پیدا کند. در حال حاضر این نوع از ماهی بیشتر در شهرهای جنوبی شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که با معرفی و عرضه این ماهی با کیفیت و قیمت مناسب افراد بیشتری از خواص آن بهره مند می شوند.

سفارش ماهی حلوا سیاه جنوب

سفارش ماهی حلوا سیاه جنوب ما به عنوان خریدار بدون واسطه ی ماهی های جنوب، بهترین و تازه ترین و با کیفیت ترین ماهی ها را به صورت مستقیم و بدون واسطه از صیادان محلی خریداری می کنیم و با توجه به شناختی که کارشناسان ما نسبت به انواع ماهی ها دارند شما می توانید با اطمینان کامل، سفارش ماهی حلوا سیاه جنوب را انجام دهید فقط کافیست که شماره تماس خود را در فرم مشاوره و سفارش ثبت نمایید و با اطمینان نسبت به خریداری ماهی تازه اقدام نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *