ماهی زبیدی خلیج فارس همان ماهی حلوا سفید می باشد که در آب های گرم خلیج فارس رشد و نمو می کند. زبیدی به معنی بر گزیده نامی است که اهالی بومی جنوب کشور روی این ماهی ممتاز گذاشته اند. چرا که از میان انواع متنوع ماهی جنوب، ماهی زبیدی بسیار با کیفیت و برگزیده است و به همین دلیل قیمت بالایی دارد. در این مطلب به توزیع کننده ماهی ارزان می پردازیم و خصوصیات ماهی زبیدی بیشتر آشنا می شویم.

عرضه کننده ماهی زبیدی خلیج فارس ارزان

همه چیز درباره مشخصات ماهی زبیدی خلیج فارس

همه چیز درباره مشخصات ماهی زبیدی خلیج فارس ژبیده، زبیده و یپتو از دیگر نام های ماهی حلوا سفید یا زبیدی می باشد که علاوه بر خلیج فارس در دریای عمان، دریای عرب، اقیانوس آرام و هند و دیگر آب های گرم زندگی می کند.

شکل ظاهری آن لوزی مانند است. رنگ بدن این ماهی خاکستری روشن است که در قسمت شکم به رنگ سفید و نقره ای در می آید. سر تا سر بدنش خال های بسیار ریز سیاه دارد. فاقد باله شکمی، دارای باله دمی به شکل چنگال به رنگ زرد و لبه تیره و باله سینه ای نرم دارد.

مهم ترین ویژگی این ماهی گوشت نرم و لطیف و سفید آن است که طعمی فوق العاده لذیذ دارد به حدی که در هنگام طعم چندان نیاز به مزه دار کردن آن به روش های مختلف و زمان بر نیست. این ویژگی در کنار نداشتن تیغ های ریز و آزار دهنده، خوردن این ماهی را بسیار لذت بخش می کند.

ماهی زبیدی پولک های نرم و سست دارد که به راحتی با دست و یا فشار آب کنده می شود. ضایعات کمی دارد و تنها کافیست محتویات شکم آن خالی شود. گوشت و استخوان آن به راحتی از هم جدا می شود. سرشار از ویتامین ث و ویتامین های گروه ب، انرژی و پروتئین، کلسیم و آهن و پتاسیم و فسفر و اسیدهای چرب ضروری است.

نکاتی مهم برای صید ماهی زبیدی بندری

نکاتی مهم برای صید ماهی زبیدی بندری ماهی زبیدی از ماهی های بی خطر و غیر مهاجم است که در عمق پنج تا 110 متری سواحل آب های نیمه گرمسیری صید می شود. در میان گل و لای نیز زندگی می کنند و از موجودات ریز دریایی هم چون زئوپلانکتون ها تغذیه می نماید.

اندازه طول بدن یک ماهی بالغ هجده سانتی متر است که از ماه اسفند تا شهریور زمان تخم ریزی آن است. گرچه بهترین زمان صید از اوایل پاییز می باشد ولی در تمام طول سال صید می شود. گاهی در موقع تخم ریزی صید آن توسط اداره شیلات ممنوع اعلام می شود تا صید بی رویه منجر به انقراض این گونه نشود.

صید این ماهی معمولأ با تور های گوشگیر ثابت صورت می گیرد. از ترال کف نیز می توان استفاده نمود که غیر قانونی است. صیادان باید با داشتن مجوز صید، اقدام به صید نمایند.

وزن متوسط آن در هنگام صید یک کیلوگرم می باشد با طول سی سانتی متر. حداکثر اندازه صید شده این ماهی تا شش کیلوگرم با طول شصت سانتی متر بوده است.

فروش فوق العاده ماهی زبیدی خلیج فارس ارزان

فروش فوق العاده ماهی زبیدی خلیج فارس ارزان همان طور که گفته شد ماهی زبیدی از بهترین و مرغوب ترین ماهی های جنوب می باشد و جز ماهی های درجه ممتاز محسوب می گردد. به همین دلیل قیمت بالایی نسبت به ماهی های دیگر دارد. علاوه بر آن، هزینه های واسطه ها و هزینه حمل و نقل و نگهداری نیز به قیمت نهایی محصول اضافه می شود.

فروش فوق العاده و مستقیم ماهی بندری زبیدی باعث کاهش قیمت تمام شده آن می گردد. دسترسی به صیادان و فروشندگان ماهی جنوب تازه برای همه افراد به طور یکسان به راحتی امکان پذیر نیست.

اما فروشگاه های اینترنتی ماهی و محصولات دریایی این امکان را به خوبی فراهم آورده است تا مشتریان به ماهی زبیدی تازه و ارزان و در عین حال با کیفیت، به راحتی دسترسی داشته باشند. خرید عمد ماهی نیز، باعث کاهش قیمت به میزان به میزان چشم گیری می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *