ماهی زبیدی که بیشتر به نام ماهی حلوا سفید معروف است از جمله مواد غذایی می باشد که ارزش غذایی زیادی دارد. این ماهی پروتئین و ویتامین زیادی دارد و کلسترول آن پایین است. اگر قصد خرید ماهی حلوا سفید متوسط را دارید به شما تبریک میگوییم چراکه یکی از خوشمزه ترین و مغذی ترین ماهی های دریای خلیج فارس را انتخاب کرده اید. با توجه به کیفیت گوشت و مزه آن قیمت ماهی حلوا سفیدبیشتر از همه ماهیان دریای جنوب است.

مرجع خرید ماهی حلوا سفید متوسط

شاخصه های باز ماهی حلوا سفید متوسط

شاخصه های باز ماهی حلوا سفید متوسط جالب است بدانید ماهی حلوا سفید بوی نامطبوع ندارد استخوان آن کم است و گوشت لطیف و خوش طعمی دارد.به دلیل بافت لطیفی که گوشت ماهی زبیدی دارد به راحتی استخوان از آن جدا شده و به حالت فیله در می آید .هضم وجذب خواص این ماهی نیز راحت است .گوشت ماهی زبیدی سفید است و چربی آن نه کم و نه زیاد و در واقع متوسط می باشد .

هر چه اندازه ماهی بزرگتر باشد خواص آن بیشتر و طعم آن هم بهتر است .این ماهی خوشمزه در چهار فصل سال قابل صید است .پوست این ماهی خارها ی بسیار کمی دارد به طور کل میزان دور ریز ماهی خیلی کم است با توجه به خواص بسیار بالا و طعم بسیار عالی و دوریز بسیار کم خرید ماهی بسیار به صرفه اقتصادی است .

ماهی حلوا درشت به علت آن که اسیدهای چرب به خصوص امگا ۳ فراوانی دارد کلسترول خون را کاهش می دهد و برای افرادی که از کلسترول بالا رنج می‌برند بسیار مفید است. خوردن این ماهی را به افرادی که دارای پوکی استخوان یا در معرض آن هستند توصیه می‌کنیم چرا که میزان قابل توجهی ویتامین دی نیز دارد وجودمیزان بالای ویتامین آ در ماهی زبیدی باعث بهبود بینایی نیز می شود.

ماهی حلوا سفید در اندازه های مختلف صید می شود ماهی حلوا سفید کوچک وزنی بین ۵۰ تا ۱۵۰ گرم دارد ماهی سفید متوسط وزنی بین ۱۵۰ گرم تا ۲۰۰ گرم دارد و ماهی حلوا سفید بزرگ از ۲۵۰ گرم به بالا می باشد.وزن مناسب ماهی حلوا سفید بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم است این ماهی به دلیل طعم و خواص زیاد طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد و با توجه به قیمت بالای آن این وزن مناسبتر است.

این ماهی همه چیز را یکجا دارد پروتئین و ویتامین بالا دارد و هم اینکه میزان دورریز آن بسیار کم است به همین دلیل یکی از غذاهای دریایی پر طرفدار و پرخواص می باشد که برای حفظ سلامت افراد بسیارمفیداست.گوشت نرم و سفید آن با میزان چربی متوسط باعث شده برای انواع غذا مناسب باشد این ماهی را می توان به روش های مختلف از جمله آب پز بخارپز کبابی و سرخ شده طبخ نمود.

حلوا سفیدی از ارزشمندترین غذاهای دریایی حوزه خلیج فارس می باشد در جنوب کشور به نام حلوا زبیدی می‌شناسند حلوا زبیدی از خانواده حلوا ماهیانا است و دارای ۱۷ گونه می‌باشد که این گروه ماهیان بیشتر در آبهای کم عمق وساحلی یافت می شوند.

حلوا ماهیانا گونه ای از ماهیان هستند که در اقیانوس آرام و اطلس یافت می‌شوند و یکی از مهم ترین غذاهای دریایی در سراسر جهان به خصوص کشورهای جنوب آسیا می باشند و یکی از مفیدترین و پرطرفدار ترین ماهیان در جهان هستند.

یکی از دلایلی که مردم جنوب کشور ماهی زبیدی میگویند به دلیل برتر بودن ماهی نسبت به دیگر ماهیان دریای جنوب است کلمه زبیدی به معنای برتری داشتن می باشد این ماهی یکی از پرفروش ترین ماهیان در کشور هند و همچنین کشورهای جنوب شرق آسیا مانند چین می باشد.

مشخصات ظاهری ماهی حلوا سفید متوسط

مشخصات ظاهری ماهی حلوا سفید متوسط ماهی حلوا سفید ظاهری چهارگوش و لوزی مانند دارد. رنگ پوست ماهی زبیدی روشن و غالباً سفیدرنگ است ولی درون شکم این ماهی کمی رنگ سیاه دارد. ماهی زبیدی نوعی چربی خاص دارد و به همین علت درون شکم این ماهی کمی سیاه رنگ است .

منشا پوزه این ماهی در بالای دهان است و کمی جلوآمده دهان ماهی کوچک است و تقریباً در انتها قرار دارد. فلس‌های آن بسیار کوچک و دایره‌ای شکل هستند و اگر با دست به‌آرامی فشار وارد شود به‌راحتی کنده می‌شود بیش‌ترین فلس آن در سر قراردارد. پشت بدن ماهی خاکستری‌رنگ و اطراف آن نقره‌ای‌رنگ است .

زبیدی چشمان کوچک دارد که در مرکز حدقه قرارگرفته است. دم این ماهی به حالت باله و دوتکه است.

این ماهی در طول ۳۵ متری نیز صید شده است که معمولاً از بین شش تا شش و نیم کیلو وزن‌دارند اما معمولاً صیادان ماهی حلوا متوسط که وزنی حدوداً یک کیلوگرم دارند صید می‌کنند زیرا خریداران بیشتری دارد.

خواص ماهی برای کاهش التهاب

خواص ماهی برای کاهش التهاب تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد وجود است اسیدهای چرب موجود در ماهی مانند امگا۳ وامگا۶ موجب افزایش بعضی مولکول‌های ضدالتهابی در خون و درنتیجه کاهش التهاب می‌شود ازاین‌رو برای افرادی که از بیماری‌های التهابی مانند آرتریت روماتوئید و همین‌طور ورم مفاصل رنج می‌برند بسیار مفید می‌باشد.

هنگامی که مفاصل فرد ورم می‌کند قرمز شده و احساس گرما می‌کند که این حالات حاصل از التهاب است. طبیعی ست یکی از راه‌های درمان و کمک به بهبود این‌گونه بیماران داروهایی می‌باشد که پزشکان تجویز می‌کنند اما نکته حائز اهمیت دیگر این است که این‌گونه افراد باید در تغذیه خود نیز دقت زیادی داشته باشند و از غذاهایی استفاده کند که به درمان و بهبود ورم مفاصل آن‌ها کمک کند اضافه کردن چند غذای ضدالتهابی در رژیم غذایی که مبارزان قوی ضدالتهاب هستند مانند انواع ماهی و غذاهای دریایی توصیه ما به این عزیزان است.

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد کسانی که هفته ای دو مرتبه غذاهای حاوی امگا ۳ مصرف می‌کنند کمتر در معرض ابتلا به آرتریت روماتوئید و بیماری‌های التهابی هستند.

بازار فروش ماهی حلوا سفید متوسط

بازار فروش ماهی حلوا سفید متوسط ماهی حلوا سفید در عمق۵ تا ۱۰ متری آب‌های ساحلی صید می‌شود. این ماهی در اقیانوس‌های آرام،دریای نروژ،دریاهای اطراف ژاپن ،دریای مدیترانه ودریاههای که در آمریکای شمالی و جنوبی غرب آفریقا و همچنین دردریای عمان و خلیج‌فارس نیزوجوددارد که بسیاری از صیادان جنوب کشورمان ازطریق صیدوفروش آن امرارمعاش می‌کنند.

این ماهی به علت طعم و خواص عالی ان طرفداران زیادی داردهمین علت موجب شده افرادسودجو به‌جای آن ماهی پروک یا ماهی پرسوک که شباهت زیادی با ماهی زبیدی داردبه فروش می‌رسانند که قیمتی پایین تراز ماهی حلوادارد با توجه به مشخصاتی که در بالا اشاره شد سعی کنیدبادقت ماهی اصل را تشخیص بدهید و از ماهی حلواسفیددرکنارخانواده لذت بببریدما به شما قول می‌دهیم پس ازیکبارامتحان مشتری این ماهی خوش‌طعم و پر خواص که طبخ آسانی هم داردخواهیدشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *